Moudrý pán a pila tak akorát

09. 02. 2014

Letí to. Už je to přes dvacet let, co jsem na jedné služební cestě v severních Čechách čekal na kolegu v malém městečku. Bylo to tak na hodinu a tak jsem nudu zaháněl obejdováním kolem výloh obchodů. Brzy jsem zakotvil u té s výrobky Husqvarny, byl to současně servis. Výloha byla malá a tak jsem za chvíli vlezl dovnitř, kde těch krásných oranžových strojů bylo mnohem víc.

Prodavač a současně i servismen, sympatický šedivý pán jistě již v důchodovém věku, se nijak nevnucoval, ale po mém prvním dotazu se ochotně rozpovídal. Vystavené výrobky měl v malíku, znal historii každého technického detailu a spoustu příběhů z praxe. Jako opravář měl v zásobě neuvěřitelné historky o tom, co všechno dokážou napáchat se zahradní technikou zdánlivě dospělí lidé. Kolega nakonec přijel příliš brzo, dokázal bych moudrého pána poslouchat klidně do večera.

Půl roku na to nám vykradli chalupu, brali všechno, co se dá v hospodě nebo v zastavárně vyměnit za pár kaček, takže mimo jiné zmizela i motorovka. A protože mě povinnosti opět vedly na sever, byl příští cíl návštěvy jasný. Milý pán mne politoval a pak velmi podrobně vyzpovídal, co všechno budu s novou pilou dělat, jak často atd. Po chvíli přemýšlení mi přinesl pilu se slovy „Tahle pro vás bude tak akorát, dostatečně silná ale ještě ne těžká, jen vám tam dám kratší lištu.“ To se mi moc nelíbilo, namítal jsem, že občas bych těch 40 centimetrů na větší kmeny užil, ale přesvědčil mě, že i s třicítkou velký kmen zdolám a kratší lištu naopak ocením při všech ostatních pracích. „Vzpomenete si na mne,“ zakončil nákup.

Vzpomněl jsem si na něj za těch dvacet let mockrát, protože měl ve všem pravdu. Naposledy jsem ho blahořečil o víkendu, když jsem s dnes už pamětnickou pilou rozebíral dvě staré švestky postižené šarkou, které byly po padesáti letech nerušeného bujení navíc hustě, ale opravdu hustě prorostlé přísavníkem (nebo loubincem nebo psím vínem – v těch českých názvech není vždy úplně jasno). Na podzim to byl sice nádherný rudý vykřičník a dominanta zahrady, jinak ale stínící obluda, muselo to pryč. A byla to spíš pitva, než dřevorubecká práce, ale s oblíbenou pilou s krátkou lištou jsem nakonec rozebral jak hustý deštník přísavníku, tak silné kmeny tvrdých švestek. Děkuji, starý moudrý pane!

P.S. Pokud to jde, nakupuji po této zkušenosti zahradní techniku jen tam, kde tomu někdo opravdu rozumí, vyplatí se obejít pár obchodů a ptát se a ptát se...

On-line diskuze

GoldenTabs - 09. 01. 2018 04:12
Kg28og

Vstoupit do diskuze

Reklama

babor
login