Jarozima

23. 02. 2014

Každý rok se na něj těším. Na mail od pana Lebiše moravského. Je konec února, jezdím s hrablem po dvoře, plácám vysoké sněhové mantinely, a když mám hotovo, zalezu k rozžhaveným krbovkám, otevřu rum na grog a poštu a je tam! Krásná barevná nabídka od osvědčeného zahradníka, který se proslavil především truhlíkovými krasavicemi, ale umí toho mnohem víc. Těším se na ten mail proto, že na sklonku dlouhé zimy s krátkými, ušmudlanými a potemnělými dny přináší naději jarního zeleného pučení, letního barevného třeštění a chroustání čerstvých chutí z obtěžkaných záhonů. Je to můj posel jara.

Letos je ale všechno úplně jinak. Pan Lebiš nezklamal – lákavá nabídka je tu a už mě honí mlsná. Jen venku to nesouhlasí! Tento poslední únorový víkend jsem nekmital s hrablem ve sněhu, ale s motorovkou, pilkami a nůžkami jsem prořezával a upravoval stromy, keře, okrasnou i užitkovou zahradu. Dva dny luxusního azzura, ptáci pořádali hlučné talentové soutěže a za naší kočkou dolejzá nový kocourek, který umisťuje svůj nepřečichnutelný denim na všechny strategické body domu i zahrady. Kočičí i ptačí sexuální třeštění a vřeštění na konci února! Jo a noviny hlásí přílet špačků a čápů. Asi jim je v Africe zima…

Člověka zahradního za takového počasí začnou okamžitě svrbět „zelené prsty“ a už se vidí s kultivátorem v záhonech nebo s vertikutátorem na trávníku. Ale to si ještě počkáme. Teď bychom si naopak místo vysychání půdy pod slunečními paprsky měli přát co nejvíce vláhy. Po takové impotentní zimě nám hrozí hodně suché jaro i léto, moc vody v půdě opravdu není. Tak ať prší, když už nesněží! Jo, a co se vláhy týká, jsou samozavlažovací truhlíky výše zmíněného pana Lebiše nepřekonatelné. Vyzkoušel jsem na našem balkóně během posledních dvaceti let několik modelů, ale tohle je jasný vítěz. Jednoduchá konstrukce, promyšlený systém i nadčasový materiál knotů, velký zásobník na vodu, který překlene i hodně horké dny, a celé to navíc dobře vypadá a léta drží pohromadě. Palec nahoru!

On-line diskuze

GoldenTabs - 09. 01. 2018 04:12
Kg28og

Vstoupit do diskuze

Reklama

all4car
login