Voda! Voda!

26. 04. 2014

Fňukali jsme několik měsíců, mudrcové s tím hrozným, téměř nevyslovitelným názvem „hydrometeorologové“ zvedali výstražné ukazováčky a nadzvedávali významné obočí – prostě letos v zimě i na jaře té vody spadlo zoufale málo. Stačilo kamkoliv dloubnout rýčem, zem jako troud. Ale teď to vypadá nadějně, konečně už pár dní padá voda, sympaticky trpělivě, žádné prudké záplavové deště, takže by to ta dlouhodobě vyschlá půda mohla v pohodě přijmout bez nějakých velkých problémů. A snad nám všechno poroste bez zalévání, jako se to povedlo loni. Ideální počasí se ale asi opakovat nebude, to bychom si ho pak nevážili.

Nemám rád alarmisty v čele s panem Al Gorem, kteří si ze strašení vlivem lidské činnosti na globální počasí udělali neuvěřitelně výnosný byznys a ještě za to byli nepochopitelně odměněni Nobelovou cenou. Ale snad každý na první pohled pozná, když se v krajině objeví něco, co přispěje k budoucí záplavě. Třeba svah nad vesnicí osetý kukuřicí, to už je pak sousto pro sázkovou kancelář… Je to prostě o používání selského rozumu. Jenže - když dnes v zemědělství pracují snad jen necelá 3 procenta práceschopných Čechů, kolik z nás ten selský rozum ještě má?!

Náš soused farmář jej naštěstí používá a tak celá stráň nad naším pozemkem slouží dlouhá léta jako pastvina pro jalovičky a pro koně. Potoky bahna se tak nekonají. S vodou máme problémy jen za prudkého jarního tání při velmi rychlém oteplení a spoustě sněhu, kdy voda stéká po ještě zmrzlé půdě. To se přihodí tak jednou za deset let. A pak holt ve sklepě, který máme ve stráni a je klenutý z pískovcových štuků, nastane záplava. Už jsme na to připraveni, stačí dát do prohlubně v podlaze čerpadlo, a za hodinu je po problému.

Z jiného, pozitivního soudku: květinové potěšení. Loni nám nějaké hryzavé mrchy ještě před vysazením sežraly všechny cibulky oblíbených tulipánů, které jsme si před lety přivezli z jejich holandské domoviny. Koupil jsem nové v OBI, zaujal mě krásný oranžový odstín. Před čtrnácti dny se začaly formovat květy a já začal trpět – byly studeně žluté! Podvod, šlendrián! Ale v pátek jsem přijel a zatajil se mi dech. Květy se rozvily do nádherných odstínů od teplé žluté po oranžovou. Foto přikládám a děkuji Holanďanům i OBI.

tulipany

On-line diskuze

GoldenTabs - 09. 01. 2018 04:12
Kg28og

Vstoupit do diskuze

Reklama

all4car
login