Prořezávka v pohodě

14. 03. 2014

Tak zimní prořezávka se letos konala průběžně. S hlubším zásahem do ovocných stromů se má počkat až po největších únorových mrazech, letos se naštěstí žádná mrazová kruťárna nekonala vůbec. Navíc na zahradě nečíhaly závěje.

Vybavují se mi zimy, kdy bylo tolik sněhu, že žebřík zabodnutý do sněhu dokázal trčet k nebi bez opory, samozřejmě bez lezoucího zahrádkáře. Byla to ale taky doba, kdy člověk musel na ten žebřík a do koruny stromu opravdu vylézt, protože k dispozici byly jen nůžky, ruční pilka a nůž. Ze země se dalo pracovat vlastně jen s huseníkem, někde také říkali housenice. Dnes už asi nikdo netuší, o co jde. Byly to takové srandovní nůžky na dlouhém bidle, které byly zahnuté do oblouku pro snadné zachycení větve, a k jejímu ušmiknutí došlo po zatažení za špagát. Chtělo to ovšem obrovskou trpělivost, prokličkovat s tou malou „halapartnou“ mezi větvemi k té, kterou potřebujete ustřihnout, a navíc se tažný provaz neustále někde zamotával a zachytával o větvičky. Z názvu je jasné, že nástroj byl určen na odstřihávání zelených větviček obalených během vegetace housenkami škůdců, ale z nedostatku jiných prostředků se používal i ke stříhání slabých větví ve výškách v době vegetačního klidu. Výsledkem takové práce byla bolavá záda, bolavé ruce a oči obrácené k nebi plné sajrajtu z větví.

Tak dnes závistivě pošilhávám po těch krásných kombinovaných strojích, které se vyvinuly z křovinořezu. Na dlouhou motorovou tyč se dá místo strunové hlavy či nože nasadit plotostřih nebo malá, šikovná řetězová pilka. To se to prořezává! Husqvarna má dokonce kromě plotostřihu a řetězové pilky další nástavce – foukač, kultivátor, zarovnávač okrajů trávníku a zametací válec. Ale ta cena! Jestli budu psát Ježíškovi, tak spíš o sestavu AL-KO multitalent, kde kompletní sestava s kovovým trojzubcem, strunovou hlavou, řetězovou pilou a plotostřihem stojí stejně, jako u Husqvarny jeden pilový nástavec. A je to taky stará a spolehlivá evropská značka.

On-line diskuze

GoldenTabs - 09. 01. 2018 04:12
Kg28og

Vstoupit do diskuze

Reklama

all4car
login