Malá skalka, hodně práce a velký binec na dvoře

17. 10. 2014

Vždycky si připadám jako kazisvět. Ničitel. Vrah zelených kamarádů. Ale kdo zahradě rozumí, má pro nezbytnou destrukční činnost pochopení. Zahrada se neustále mění, vyvíjí, a stejně jako v divoké přírodě je staré redukováno a prostor dostává změna a mládí. Vzájemně se doplňují dřeviny, keře a trvalky různého stáří. Někdy stačí radikální zmlazení, ale občas musí pryč celá rostlina, kterou nelze nijak upravit.

To je také případ zlatožluté túje západní, která se na našem dvoře během více než tří desítek let zcela vymkla kontrole a všem možnostem úpravy. Vyrazila mimo osu svého kořene, kupodivu směrem na sever, a postupně zadusila vše ve svém okolí. Přitom její současně vysazená sestra o pár metrů dál disciplinovaně udržuje typický kulovitý tvar i rozměr. Nezbylo, než vrátit této části dvora původní funkci i vzhled.

skalka1

skalka2

Líto je mi nejen letitého keře, ale i našich chlupatců, kteří pod ním měli senzační schovávačku, úkryt před deštěm a místo pro kočičí hry. Nedá se nic dělat, budeme řezat…


skalka3

Větví kupodivu nebylo tolik, jak by se zdálo podle objemu celého keře. Vlastně byl za fasádou „dutý“. Ale vydobýt ze země skelet i s kořeny, to byla opravdu pěkná krumpáčová a sekyrková rozcvička.


skalka4

Nešťastný kocour Matěj – čerstvý bezdomovec.


skalka5

Vyčistit prostor od všech kořenů, hlavně těch plevelných, dá taky dost práce, nejlepší je zeminu přesít přes katr. Zatímco u normálního záhonu máte možnost opravy, tady ne. Také skalku například z opuky můžete jednou za čas rozebrat, vyčistit od plevelů, položit a znovu osadit. Pískovcové štuky ale už opravdu nikdy rozebírat nebudu.


skalka6

Skalka s použitím pískovcových kvádrů vznikla logicky na místě zbořené stáje z materiálu, který byl k dispozici, a který koresponduje s roubenou chalupou i s opěrnými zídkami na celé zahradě. Je to místní kámen z nedalekého lomu, ze kterého v osmnáctém století postavili i zděnou část domu.


skalka7

Svah je sice krátký, ale příkrý. Kameny budoucí skalky musí nahradit funkci kořenů, které jej doposud držely pohromadě. Upravit se musí i část dřevěné palisády, aby souhlasila s budoucími kamennými patry a nestínila rostlinkám.


skalka8

Je to spíš zedničina, než práce zahradníka. Konečně ocením učitele fyziky z devítiletky se všemi jedno a dvojzvratnými pákami a nakloněnými rovinami. Plnotučné štuky mají přibližně 60 až 70 kilo, a tak se určitě vyplatí si každé místo proměřit, pečlivě upravit lože a případně i kámen, protože už je po tom čtvrt tisíciletí, co opustil lom, taky pěkně omlácený a nerovný.


skalka9

U skalky z neopracovaného přírodního kamene se vždy snažíme co nejvíce napodobit přirozenou polohu a vrstvení jako v původních podmínkách. Tady ale musíme respektovat váhu a tvar stavebního materiálu. Jednotlivé řady musí být pevně uložené a navázané, protože se po nich bude při ošetřování skalky chodit a jejich podloží nesmí vyplavit ani opakovaná průtrž.


skalka10

Teď to vypadá jako hodně nepovedený kus baráku, ale důležité je, že ten svah drží a hodně dlouho bude držet pohromadě. Navíc na horní, dříve osázené části skalky je zřejmé, že pod rostlinami šutry stejně nebudou vidět :-).


skalka11

A ještě upravit okolí. Záhon v oblouku pod palisádou dostane důkladnou vrstvu nového kompostu a při té příležitosti ho oddělím od trávníku, aby do něj neprorůstal. Ceny plastových zahradních obrubníků, které v případě těch zatloukacích můžou být až 200 korun za metr, mi připadají opravdu nemravné. Takže už léta úspěšně používám normální stavební gumovou izolaci v metrové šíři, ze které si vždy nařežu pruhy cca 12 centimetrů. Funguje to skvěle, kytky zůstanou tam, kde je chci mít, tráva taky – na druhé straně. Ušetřili jsme si navíc spoustu práce s pletím.


skalka12

Túje zarůstala i květinový záhon čtvercového půdorysu, který byl ohraničen dřevem a původně fungoval jako pískoviště. Malí budovatelé ovšem dokázali postupně značnou část písku přemístit do okolní trávy, takže teď je potřeba prostor budoucího trávníku srovnat. Jedna strana je plná sedmikrásek, tak půjde do kompostu.


skalka13

Na druhé straně je ovšem trávník kvalitnější, kompaktní, takže ho sroluji, vyberu pod ním přebytečný materiál, podhodím kompostem a zelený kobereček zase rozvinu zpět.


skalka14

Pak už stačí jenom srovnat hráběmi, utáhnout válcem, osít travním semenem a to hezky opět válcem zatlačit do půdy.


skalka15

Když už jsem v tom, tak gumovou izolaci proti prorůstání trávníku položím i na hranici celé skalky. Vysadím za ni skalničky, kterým nebude vadit, když přes ně při sečení přejedou kolečka sekačky, takže nic dužnatého. Zahrada bude bez práce pořád upravená.


skalka16

A příští jaro přivítají na rekultivovaném záhonu cibuloviny. Ohnivé holandské tulipány s pozadím vyšších okrasných česneků. Po nich přijdou na řadu předpěstované letničky. Zahrada musí být každý týden jiná a hlavně plná barevných překvapení.


skalka17

Je hotovo. Má pracovitá žena má ještě velký prostor pro dosázení skalky teď, i na jaře. Já zase budu po těch několika dnech přemisťování kamenů a zeminy hledat nejlepší bylinku na hexenšus…

On-line diskuze

GoldenTabs - 09. 01. 2018 04:12
Kg28og

Vstoupit do diskuze

Reklama

all4car
login