O mně

Je to ta nejméně zajímavá část těchto stránek, tak jen telegraficky.

Klasický příběh počátku šedesátých let minulého století: rodiče jako čerství obyvatelé pražského sídliště byli novým prostředím natolik vyděšeni, že hledali alespoň na konec týdne (tehdy jen volná neděle) místo pro pobyt v přírodě. Návštěva několika tehdy populárních rekreačních míst kolem Vltavy a Sázavy přinesla další šok: horizontální sídliště, vzdálenost od chaty k chatě 5 metrů.

Snadno si je tak získala demolice v severní části bývalých Sudet, sice v obci ale bez přímých sousedů, sice úplně rozpadlá ale v nádherném prostředí. Takže od velmi raného mládí mi není žádné řemeslo cizí a přes později utrpěné humanitní vzdělání jich řadu, až na ta skutečně odborná, docela zvládám. Na chalupě vím o každém hřebíku.

Na zahradu ze začátku samozřejmě nebyl vůbec čas, nikdo tomu nerozuměl a rozměr třetiny hektaru byl mimo zvládnutelnou realitu. Taky hodně dlouho trvalo, než mě zahrada vůbec začala zajímat. Až později jsem jako častý návštěvník knihkupectví a antikvariátů začal vnímat rozdíl mezi naší džunglí a pohádkovými fotografiemi a ilustracemi v obrazových publikacích. A pak ty praktické nepříjemnosti: z jižní strany všude něco vzrostlého stínilo, nebyla jasná hranice mezi zahradou okrasnou a užitkovou, v oddechové části chyběly intimní zelené stěny a rostliny kvetoucí po celý rok, trávník, to byl zoufalec…

Ne že bych s tou zahradou byl dnes po mnoha letech spokojen. To nebudu nikdy. Ale hodně jsem toho kvůli ní nastudoval z odborné literatury, hodně jsem se snažil vidět na cestách i v zahraničí, hodně jsem toho vysadil a vysel, hodně mi toho pochcípalo, hodně skvěle roste, hodně zahradních strojů jsem zničil, hodně naopak funguje léta… Dost často a zdá se, že i úspěšně, radím svým kamarádům a sousedům a dělím se s nimi o vypěstované rostlinky. Budu rád, pokud moje zkušenosti někdy pomohou i vám, a hlavně když se na těchto stránkách sejde co nejvíc vašich dobrých nápadů.

On-line diskuze

GoldenTabs - 09. 01. 2018 04:12
Kg28og

Vstoupit do diskuze

Reklama

all4car
login