Testy > Potřebuji kompostér. Ale jaký? - 12. 02. 2014

Pokrok se nedá zastavit! Každá udržovaná zahrada je toho důkazem, nikdy nejsme dost spokojeni, každý rok je co na ní měnit. Někdy zahradě ku prospěchu, někdy je to slepá ulička.

Desítky let byl v zastíněném rohu naší zahrady, kam nebylo moc vidět, jednoduchý kompost: pár kůlů, tři stěny do U ze starých fošen s mezerami, aby do kompostu mohl vzduch. Binec ze zahrady, organický odpad z kuchyně, dřevěný popel z krbu, prostě vše vhodné se celý rok sypalo na jednu půlku, na podzim přeházelo na druhou a volné místo se zaplnilo v roce dalším, kompost šel po přesetí na záhony, na trávník nebo do květináčů.

Jak se ale zahrada zdokonalovala, začal nám ten otevřený kompost připadat takový nepěkný až vývojově zaostalý. Chce to něco modernějšího. I zakoupil jsem velmi pěkný a kvalitní kompostér osvědčené německé značky AL-KO, největší co v obchodě měli, plastové silo s objemem přes 700 litrů, které přes svou velikost nebylo díky zelenému odstínu na zahradě skoro vidět. Paráda! Začali jsme ho plnit. No a velmi rychle naplnili! A to jsem už část trávy posečené v okrasné zahradě dával stranou, aby obsah kompostéru neudusila a nerozjela v něm orgie plísní. Chybička se vloudila a byla jednoznačně na mé straně – prostě mi nedošlo, že na rozměr naší zahrady nebude takový kompostér, i když výborně funguje, stačit.Kompostér

Byla to příjemná záminka pro ochutnávku lahváčů na zahradách mých kamarádů. Provedl jsem totiž celoplošnou kontrolu kompostů. Bylo to tak půl na půl, padesát procent zahrad skrývalo (někde i za dobře vyživenou hradbou kopřiv) klasickou hromadu v koutě. Druhá polovina majitelů byla aktivnější a kromě různých více či méně zdařilých doma tvořených ohrádek si někteří pořídili jako já kompostér z obchodu.

KompostérPřítel Jiří zakoupil kompostér značky Garden (jestli jsem si to tedy dobře poznamenal, ale Gardena je přes vodu, tak je to asi jiná značka). Je asi tak poloviční, než ten můj a méně kvalitní mi připadal i ten plast, ale třeba je to jen tím, že v černé barvě vypadal nějaký zašlejší, než ten náš zelený. Zase byl lacinější. Každopádně majitel narazil na stejný problém jako já. Přestože má o dost menší zahradu, taky dobře neodhadl potřebnou velikost. A to jako elektrotechnik je takový poctivý pižla, že všechny větvičky stříhá na jednotný drobný rozměr a vůbec vše dělá přesně dle rad na netu.Kompostér

Pepa naproti přes ulici se více než snahou o zvelebení zahrady vyznačuje víkendovým poleháváním pod svým starým autem na zvedáku, zjevně tam dospává prodloužené večery. Kompostér ale dostal jako rodinný dar a aby si nerozházel příbuzenstvo při náhodných návštěvách, plní ho. Je to značka JRK a je asi o něco větší, než ten můj. Určitě má taky dost otvorů na provzdušnění. Ale u toho mého německého mi připadá tak nějak „echtovnější“ celý systém dvířek i spojování při montáži. Nepodařilo se mi zjistit, z které země pochází JRK.

No a zbytek té pečlivější poloviny vsi používá na ohrazení kompostu většinou dřevo. Což pěkně vypadá (pokud to nejsou dveře ze starých skříní) a v případě kulatiny nebo fošen s mezerami i pěkně větrá. A rychle uhnije. Ale při pohledu na ty ohrádky mi to konečně docvaklo! Potřebuji totéž ale z trvanlivějšího materiálu!

KompostérPachatel se vrací na místo činu. Ta samá firma AL-KO, u které jsem před lety zakoupil svůj první kompostér, totiž dělá ze stejného kvalitního plastu skládačku s dostatečným odvětráním, jako jsou ty naše dřevěné, ale s podstatně delší, vlastně neomezenou životností. A hlavně v rozměru, který bude stačit na mou velezahradu, proto se asi jmenuje Jumbo. Podle potřeby jich můžu použít i víc. Na sloní kompostér už se těším, stejně jako Jiří se těší na ten můj původní. Na jeho zahradu bude tak akorát a ten jeho ještě menší zase poputuje k jeho rodičům, kteří obhospodařují jen pidi předzahrádku. Jak jsem psal na začátku: pokrok se nedá zastavit!

On-line diskuze

GoldenTabs - 09. 01. 2018 04:12
Kg28og

Vstoupit do diskuze

Reklama

babor
login